Yeni Yazılar

Oturma izni Nasıl Alınır? Dikkat Edilecekler

oturma-izniYabancı uyruklu vatandaşlar oturma iznini nasıl alması gerekir? bunun için gerekli belgeler nelerdir? oturum izni harcı ne kadardır? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile evli olan yabancının oturma izni başvurusu nasıl yapılır? Oturum iznini uzatmak için tekrardan randevu almaya gerek var mıdır? bu soruların cevabını bugünkü yazımızda sizlere anlatacağız.

Gelin önce mevzuatı inceleyelim : 11 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe girmiş olan 6458 sayılı “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” hükmünde yabancıların Türkiye’deki oturma izinleri değiştirilmiştir. Türkiye’nin vize muafiyeti tanıdığı ülkelerin vatandaşları (vize almadan Türkiye’ye giriş yapmakta olanlar) ile bu muafiyeti bulunmayan ülke vatandaşlarının vize alarak gelmiş olanların, vize süresinden daha uzun süre kalacak olan kişilerin oturma izni almaları zorunludur.

Oturma izni alabilmeniz için ne gibi belgeler gerektiğini sizlere aşağıda listeledik. Bunları eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir.

Oturma izni için Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • 4 adet fotoğraf
 • Pasaport aslı
 • Pasaportun fotokopisi
 • Yabancı şahıs, ev kiralamış ise “Noter Tasdikli Kira Sözleşmesi”
 • Yabancı TC vatandaşı yanında kalıyor ise T.C vatandaşının noterden taahhütnamesi
 • İkamet Başvuru Formu
 • Genel Sağlık Sigortası (özel sağlık sigortası kastedilmektedir, TC vatandaşı ile evli olan yabancılarda, bayanların kocasının sigortasından yararlandığına dair provizyon yeterli olmaktadır)
 • Her ay için 500 $ lık banka hesap belgesi “döviz satış belgesi kabul edilmemektedir.”
 • Geçerli yani kullanımda olan bir cep telefonu numarası.

oturma-izni-nasil-alinir

Oturma izni Konusunda Yetkili Makam

Oturma izinleri konusunda, bu izni vermede yetkili olan makam yeni kanunda bildirildiği üzere “Göç İdaresi Müdürlükleri” dir. Bu makam Türkiye Cumhuriyeti içişleri bakanlığına bağlı bir birim olarak kurulmuş olup, önceden emniyet birimlerince verilen yabancılar hizmetini devralmıştır.

Kaçak Durumunda Bulunan Yabancılar

Türkiye’de kaçak durumuna düşmüş olan,  yani ikamet tezkere süresi bitmiş olan yabancıların ikamet izni alma durumları yoktur. Bu yabancı uyruklu kişiler yakalandıklarında, yabancı toplama merkezine götürülmekte ve oradan ise sınır dışı edilmektedirler. Bu durumdaki yabancı uyruklu kişilere 5 (beş) ay ile 5 (beş) yıl arasında Türkiye’ye giriş yasağı getirilmektedir.

Bu yabancılar ise Türkiye’den kendi isteği ile çıkış yapabilmekte, kaçak kaldığı sürelerin cezalarını maddi olarak ödeyebilmektedir. Bu durumda giriş yasağı getirilmemektedir.

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nu inceleyecek olursak;

Vize, vize muafiyeti süresi, çalışma izni veya ikamet izni süresini on günden fazla aşmış olmakla birlikte hakkında sınır dışı kararı alınmadan çıkış yapmak üzere sınır kapılarına kendiliğinden gelen yabancılar hakkında giriş yasağı alınmayacaktır.

Oturma izni almadan önce dikkat etmeniz gereken şeyleri az çok anlamışsınızdır. Özellikle gerekli belgeler’i titiz bir şekilde hazırlamanız önemli bir konudur. yasal mevzuatlara ciddi bir şekilde uyarak, oturum izninizi rahat bir şekilde elde edebilirsiniz. Kafanızda soru işaretlerinin oluşması durumunda, bu konunun altına yorum yaparak bizlereden destek alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İkamet Tezkeresi Hakkında Bilinmeyenler başlıklı makalemizde ikamet izni için gerekli belgeler, ikamet tezkeresi almak ve ikamet tezkeresi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.Önerilen Yazı

İkamet izni Çeşitleri

Merhaba arkadaşlar; bu yazımızda Türkiye’de ikamet tezkeresi almak isteyen yabancılara bilgi vermek amacıyla “ikamet izni ...

17 Yorumlar

 1. Sağolun çok bilgilendiren yazı oldu.Oturma izni gibi bir konu, akılda sorular oluyor ama böyle siteler sayesinde soru işaretleri kafamızda kalmıyor. Bilgilerinizden yararlanmak iyi oldu teşekkürler tekrardan.

 2. Bende oturum almak istiyor türkiye. Beni ararmı? ne belge lağzım bana bilgi verebilir.

 3. Oturum belgesi için bana gerekecek olan belgeler için yazdığınız bu yazı için teşekkür edirem. Bu makale sayesinde soru işaretlerinden kurtuldum, içim daha rahat ve kendimi daha bilgili hissediyorum. Oturma izni Türkiye’de almak isteyen yabancılarda bu konudan fazlasıyla yararlanacaklarını düşünüyorum.

 4. Oturma izni nasıl alınır ve ne gibi belgeler gerekiyor bu işlemi yapmadan önce bunların bilgilendirilmesi gayet iyi oldu. Sitenizi Google’dan buldum, gerçekten sitenizi inceledim ve çok aydınlatıcı yazılar bulunuyor, sitenizin tasarımı ve temanızda çok hoşuma gitti. Sık kullanılanlar bölümüne ekliyorum ilerde mutlaka tekrardan ziyaret etmeyi düşünüyorum. Emeğinize sağlık admin kardeşim.

 5. Geçen gün bir Azerbaycanlı arkadaşım oturma izni hakkında soru sormuştu internette daha fazla bilgi bulamadım keşke sizinle daha önceden tanışsaydık. Şayet Türk kardeş ülkelerine ayrıcalık tanımalı ve aynı şekilde onlarda bize ayrıcalık tanımalı diye düşünmekteyim.

 6. Bilgiler için teşekkür ederiz . Gerçekten ön hazırlık her zaman için çok faydalı olur

 7. Oturma izni ile ilgili detaylı bilgilere sonunda ulaşabildim! Teşekkürler.

 8. Başka ülkelerin oturma izni şartları ile bizimkini karşılaştırdığımız zaman bizim ülkemiz çok basit ve uygulanabilir şartlar öne sürüyor.

 9. Yabancı arkadaşlarım devamlı Türkiyede oturma izinleri hakkında soru soruyor güzel kaynak oldu paylaşımlarınız.teşekkürler…

 10. Oturma izinleri hakkında detaylı bilgi verilmiş, özellikle oturum izni nasıl alınacağı konusuna detaylı bir şekilde değinmişsiniz. Emeğinize sağlık yararlı bir paylaşım.

 11. Google iki gündür oturma izni nasıl alınır konusunda geniş bilgiyle alakalı makale arıyordum, destekleriniz ve bilgileriniz için teşekkür ederim

 12. Oturma izni nasıl alınır konusunda yarar sağlayan bir yazı olmuş. Özellikle ne gibi konulara dikkat etmemiz gereken ve gerekli belgelerin neler olduğu ile alakalı bir makale olduğu için sonuna kadar okuma gereksinimi duydum. İlerleyen günlerde hızlı işlem için neler yapmamız gerektiğini, detaylı bir şekilde anlatabilirseniz çok mutlu olurum.

 13. sürekli olarak arkadaşla tartıştığımız bir konuydu. sayenizde aklımızda ki soruların yanıtlarını bulduk teşekkürler. Oturma izni alırken dikkat edilecek hususlar konusunu öğrenmiş oldum. Yabancıların dikkat etmesi gereken konular bunlar, ona göre hareket etmeleri lazım.

 14. Oturma izni almak ile ilgili kaliteli yazı yazılmış. Siz Türkiye için oturum iznini yazmışsınız bide avrupa için bir döküman hazırlayabilirseniz en azından gidecek olan arkadaşlara faydası dokunur. Dikkat edilecekler hususlara baktım, bizim bir futbolcu arkadaş var o da oturum aldı zaten size yönlendirmiştim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir