Yeni Yazılar

Çalışma izinleri Hakkında Genel Bilgiler

turkiye-ve-avrupada-calisma-izinleriÇalışma iznim olarak bu yazımızda çalışma izinleri hakkında genel bilgileri sizler için kaleme aldık, detaylı bir şekilde gerek Avrupa’da gerek ise Türkiye’de çalışma izinleri nasıl alınıyor ve bu konuda yetkili merciler hangileridir bu yazımızda bu soruların cevabını bulacaksınız. Dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz önemli konulara değineceğiz.

Avrupa’da Çalışma İzinleri Bilgileri

Avrupada çalışma izinleri nasıl oluyor: Şu anda, her AB ülkesi, AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarına çalışma izni verilmesi için farklı bir sürece sahiptir. Bu sorunu çözmek için Avrupa Komisyonu, AB üyesi olmayan kişilerin iş gücüne girmesi için AB çapında bir süreç geliştirmeye yönelik 1999 yılında çalışmalara başladı. Ekim 2007’de, Amerika’nın “Yeşil Kart” programına benzer bir çalışma izni sunmak için “Mavi Kart” adı altında bir öneri kabul ettiler. Göçten önce yerinde bir iş sözleşmesi yapılması gerektiği istisna dışında, Birleşik Krallık’ın Yüksek Yetenekli Göçmen Programı’na benzer.

İlk ülkeden iki yıl sonra göç eden kişinin başka bir AB ülkesinde taşınmasına ve çalışmasına izin verilecek ve ikamet amacıyla AB’de geçirilen yılların toplamı sağlanacak. Bu yeni kart AB genelinde çalışma iznini kaldıracak ve Brüksel’den ihracı merkezi hale getirecektir. Buradan çalışma izni ana sayfamıza ulaşım sağlayabilirsiniz.

Türkiye’de Çalışma İzinleri

Türkiyede çalışma izinleri nasıl oluyor: Türkiye’deki göç ve İçişleri Bakanlığı gözetiminde “Göç İdaresi Genel Müdürlüğü” tarafından düzenlenirken, Çalışma İzinleri “Uluslararası Çalışma Gücü Genel Müdürlüğü” tarafından çalışma izni verilmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu) denetimi. Hem ikamet izni hem de çalışma izni için yapılan tüm başvurular çevrim içi hükümet portalları vasıtasıyla yapılır. Oturma izni başvurusu “e-İkamet” (e-Residence) ile yapılırken, çalışma izni başvurusu “e-Devlet” üzerinden yapılır.

 
Türkiye’de çalışma izni almak için biz size profesyonel bakımdan destek oluyoruz. Siz rahatınızı bozmadan yaşamınıza devam ederken, yasal yükümlülüklerinizi yerine getirmeniz konusunda iş takibi ve danışmanlık konularında hizmet veriyoruz.

Bir önceki yazımız olan İdeal Çalışma izni Nedir? başlıklı makalemizde çalışma izni nedir, ideal çalışma izni ve yabancı uyruklu çalışma izni hakkında bilgiler verilmektedir.Önerilen Yazı

Çalışma izni iptali Nasıl Yapılır?

Bugünkü yazımızda çalışma izni iptali nasıl yapılacağını ve bunun için size güncel bir dökümün önereceğiz. ...