Yeni Yazılar

Çalışma izni iptali Nasıl Yapılır?

Bugünkü yazımızda çalışma izni iptali nasıl yapılacağını ve bunun için size güncel bir dökümün önereceğiz. Türkiye’de çalışan yabancı uyruklu bir kişinin, belirli bir nedenden dolayı çalışma izni iptalini nasıl yapabileceğini anlatalım.

Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının İnternet sayfasında bulunan “resimli izin iptal kılavuzunu” inceleyerek çalışma izni iptali yapabilirsiniz. Çalışma izni iptali kılavuz için bu linki kullanabilirsiniz.

İzin iptali için izlenecek yol: İzin iptali talebi ancak daha önceden İşveren adına izin talebinde bulunulmuş kullanıcı tarafından yapılır.Kullanıcı turkiye.gov.tr üzerinden uygulamaya giriş yapar.İzin iptali yapılacak işveren kaydı seçilir.

  • İzin iptali yapılacak işveren kaydının seçilmesinden sonra Başvuru İşlemleri Menüsünden “Başvuru Takip” linki seçilir.
  • Açılan yeni sayfada izin iptali talep edilecek başvuru satırı seçilerek “Başvuru Durum Görüntüle” seçilir.
  • İlgili Başvuru seçildiğinde tablonun altında “İzin İptal Talebi”  butonuna tıklanır.
  • İlgili butona tıklandığında yeni açılan sayfa da glen msj tamam dendikten sonra tabloda bulunan izin iptal dilekçesi satırında bulunan “Ekle” butonuna basılır.
  • Bu butona basıldığında izin iptal dilekçesinin ekleneceği belge üretilir.
  • İzin İptal dilekçesi satırı seçildiğinde pdf dosyanın yüklenebileceği alan açılır .Bu alana sadece PDF türünde dosya yüklenebilir.Yüklenecek dosya da sayfa boyutu boyutu en fazla 600 KB  ve toplamda dosya boyutu maksimum 3600 KB olmalıdır. PDF belgeleri standart Adobe Uygulamaları ile PDF 1.4 ve üzeri versiyonlarda oluşturulmalıdır.
  • İzin İptal Dilekçesi yüklenmesi bitirildikten sonra “Kaydet” butonuna basılır.
  • “Kaydet” butonuna basıldıktan sonra artık ilgili başvuru hakkında izin iptal talebi değerlendirilmek üzere Bakanlığımızca online olarak alınmış durumuna geçer. Yüklenen dilekçenin Bakanlığımıza gönderilmemesini gerektiğini içeren kullanıcı msj da bu ekranda görüntülenir.

Çalışma izni iptali ile ilgili yapmanız gerekenleri maddeler halinde anlatmış olduk. Anlamadığınız konular olursa, bizlerden yardım alabilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de Çalışmak İçin Yabancı Başvurusu başlıklı makalemizde çalışma izni onay süreci, çalışma iznine sahip yabancılar ve türkiyede çalışma izni ince konular hakkında bilgiler verilmektedir.Önerilen Yazı

Türkiye’de Çalışmak İçin Yabancı Başvurusu

Türkiye’de yurt içinde veya yurt dışında iken bir çalışma izni almak için bir başvuru yapabilir. ...