Yeni Yazılar

Hükümetin Yabancılara Teşvikleri

yabancıya teşviklerYabancıların nitelikli iş gücü olarak kullanılması, ülke şartlarında ülkenin gelişmesine fayda sağlayabileceği alanların oluşturulması neticesinde hükümetin çıkartığı kanun hükmünde kararnameler ile birlikte resmi gazetede yayımlanan maddeler doğrultusunda yabancıya özellikle konu satışı, vatandaşlık gibi konular teşvikler verilmiştir. Bunları biraz daha detaylı olarak incelemeye başlayalım.

Yabancıya turkuaz kart ile kolaylıklar: Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan yönergede ve ayrıca resmi gazetede yayımlanan yazı neticesinde yabancılara turkuaz kart konusunda kanun hükmünde kararname onaylanmış bulunuyor. Ülkemizi “Yüksek iş gücü” kazandırabilecek yabancılara ikamet ve çalışma izinleri konusunda büyük kolaylıklar sağlanıyor. Turkuaz kart bir benzeri green cart’ı örnek olarak verebiliriz ama tam olarak birbirlerine benzemiyor, farklılıkları bulunuyor.

Turkuaz kart başvuru kriterleri: Öncelikli olarak şöyle bir şey düşünün, turkuaz kart sahibi olmak isteyen bir yabancı ülkeye fayda sağlayabilir mi? hükümet bununla ilgili puanlama sistemi hazırladı. Yabancının ülkeye katabileceği iş gücü, teknolojiye verebileceği faydalar, eğitim seviyesi, nitelikleri, dil bilgisi ve buna benzer daha bir çok konu bu puanlama sistemi ile bağlantılıdır. Puanı belirli bir süre yüksek seviyelerde olan yabancının turkuaz kart için hak kazanacağı söylenebilir.

Yabancılara konut satışında teşvikler: Uyruğu yabancı olan kişilere konu satışı konusunda hükümetin sunduğu teşvik paketleri ile birlikte yabancılara konut satışı konusunda uygulanan bazı vergiler devlet tarafından alınmamakta ve yabancının yaşam şartlarına uyumlu hale getirilmesi konularında fırsatlar sunuluyor. En az bir milyon dolar gibi bir rakam ile konut alan bir yabancıya Türk vatandaşlığına geçebilmesi konusunda verilen teşvik bunlara en güzel örnek niteliğindedir.

Türkiye’de uzun süre oturum eden yabancıların doğal olarak kira ücretlerinden sıkılmaları normaldir. Daha yerleşik, düzenli bir yaşam biçimi isteyen yabancıların kendi konutlarında hayatlarına devam etmeleri onlar için daha avantajlı olacaktır.

İlerleyen zamanlardan yeni teşvikler gelirse bu konu altında yazmaya devam edeceğiz.

Bir önceki yazımız olan Oturma izni Mahlas Fikirleri, Rahatlayın başlıklı makalemizde oturma izni başvuru dilekçesi ve oturma izni uzatma hakkında bilgiler verilmektedir.Önerilen Yazı

Türkiye’de Oturma izni (Residence Permit in Turkey)

Türkiye de oturma izni; ülkelerine uygulanan vize muafiyetini aşmış ve konaklamaya devam edecek olan yabancı ...