Yeni Yazılar

İkamet izni Çeşitleri

Merhaba arkadaşlar; bu yazımızda Türkiye’de ikamet tezkeresi almak isteyen yabancılara bilgi vermek amacıyla “ikamet izni çeşitleri” ni bu yazımızda ele alacağız.

Türkiye’de oturum belgesi almak isteyen yabancıların sayısı günden, güne arttığı için konu hakkında bilgilendirici makalelerinde artması gerekiyor. Bu nedenle bu yazımızı hazırlama gereksinimi duyduk.

6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun 30’uncu maddesi uyarınca 6 (altı) çeşit oturma izni düzenlemiştir. Yabancıların ne durumda ikamet alabileceği ve ikamet çeşitleri aşağıda ki gibidir.

İkamet izni çeşitleri şunlardır;

  1. Kısa dönem ikamet izni
  2. Aile ikamet izni
  3. Öğrenci ikamet izni
  4. Uzun dönem ikamet izni
  5. İnsani ikamet izni
  6. İnsan ticareti mağduru ikamet izni

Bu izinlerin her bir tanesi belirli maddeler içermektedir. Misal; kısa dönem ikamet izni almak için belirli maddelere uyumlu olmanız gerekmektedir. Bu nedenle bu maddeler ile ilgili ileri ki zamanda yazacağımız makalemizi takip etmeyi unutmayın.

Telefon yoluyla bizlerden hızlı bir şekilde bilgi almak için iletişim bilgilerimizi kullanaraktan bizlere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İkamet Tezkeresi Hakkında Bilinmeyenler başlıklı makalemizde ikamet izni için gerekli belgeler, ikamet tezkeresi almak ve ikamet tezkeresi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.Önerilen Yazı

İkamet Tezkeresi Hakkında Bilinmeyenler

Yabancıların ülkemize geldiklerinde vize veya vize muafiyeti süresinden daha fazla kalmak istemeleri durumunda ikamet izni ...