Yeni Yazılar

Oturma izni Mahlas Fikirleri, Rahatlayın

oturma-izni

Yabancı uyruklu vatandaşlar oturma iznini nasıl alması gerekir? bunun için gerekli belgeler nelerdir? oturum izni harcı ne kadardır? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile evli olan yabancının Türkiye oturma izni başvurusu nasıl yapılır? Oturum iznini uzatmak için tekrardan randevu almaya gerek var mıdır? bu soruların cevabını bugünkü yazımızda sizlere anlatacağız.

Gelin önce mevzuatı inceleyelim : 11 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe girmiş olan 6458 sayılı “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” hükmünde yabancıların Türkiye’deki oturma izinleri değiştirilmiştir. Türkiye’nin vize muafiyeti tanıdığı ülkelerin vatandaşları (vize almadan Türkiye’ye giriş yapmakta olanlar) ile bu muafiyeti bulunmayan ülke vatandaşlarının vize alarak gelmiş olanların, vize süresinden daha uzun süre kalacak olan kişilerin oturma izni almaları zorunludur.

Oturma izni alabilmeniz için ne gibi belgeler gerektiğini sizlere aşağıda listeledik. Bunları eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir.

Oturma izni için Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • 4 adet fotoğraf
  • Pasaport aslı
  • Pasaportun fotokopisi
  • Yabancı şahıs, ev kiralamış ise “Noter Tasdikli Kira Sözleşmesi”
  • Yabancı TC vatandaşı yanında kalıyor ise T.C vatandaşının noterden taahhütnamesi
  • İkamet Başvuru Formu
  • Genel Sağlık Sigortası (özel sağlık sigortası kastedilmektedir, TC vatandaşı ile evli olan yabancılarda, bayanların kocasının sigortasından yararlandığına dair provizyon yeterli olmaktadır)
  • Her ay için 500 $ lık banka hesap belgesi “döviz satış belgesi kabul edilmemektedir.”
  • Geçerli yani kullanımda olan bir cep telefonu numarası.
oturma-izni-nasil-alinir

Oturma izni Konusunda Yetkili Makam

Oturma izinleri konusunda, bu izni vermede yetkili olan makam yeni kanunda bildirildiği üzere “Göç İdaresi Müdürlükleri” dir. Bu makam Türkiye Cumhuriyeti içişleri bakanlığına bağlı bir birim olarak kurulmuş olup, önceden emniyet birimlerince verilen yabancılar hizmetini devralmıştır.

Kaçak Durumunda Bulunan Yabancılar

Türkiye’de kaçak durumuna düşmüş olan,  yani ikamet tezkere süresi bitmiş olan yabancıların ikamet izni alma durumları yoktur. Bu yabancı uyruklu kişiler yakalandıklarında, yabancı toplama merkezine götürülmekte ve oradan ise sınır dışı edilmektedirler. Bu durumdaki yabancı uyruklu kişilere 5 (beş) ay ile 5 (beş) yıl arasında Türkiye’ye giriş yasağı getirilmektedir.

Bu yabancılar ise Türkiye’den kendi isteği ile çıkış yapabilmekte, kaçak kaldığı sürelerin cezalarını maddi olarak ödeyebilmektedir. Bu durumda giriş yasağı getirilmemektedir.

Oturma izni almadan önce dikkat etmeniz gereken şeyleri az çok anlamışsınızdır. Özellikle gerekli belgeler’i titiz bir şekilde hazırlamanız önemli bir konudur. yasal mevzuatlara ciddi bir şekilde uyarak, oturum izninizi rahat bir şekilde elde edebilirsiniz. Kafanızda soru işaretlerinin oluşması durumunda, bu konunun altına yorum yaparak bizlereden destek alabilirsiniz.Önerilen Yazı

Türkiye’de Oturma izni (Residence Permit in Turkey)

Türkiye de oturma izni; ülkelerine uygulanan vize muafiyetini aşmış ve konaklamaya devam edecek olan yabancı ...