Yeni Yazılar

Türkiye’de Çalışmak İçin Yabancı Başvurusu

ideal-bir-calisma-izni-yabancilar-icin-buyuk-onemi-varTürkiye’de yurt içinde veya yurt dışında iken bir çalışma izni almak için bir başvuru yapabilir. Bu başvuru koşulları ve nasıl yapabileceği hakkında bilgileri sizler için hazırladık. Gelin makalemizi okuyun ve konu hakkında bilgi sahibi olun.

Yurt dışında yapılan başvurularda yabancılar, vatandaş oldukları ülkede veya daimi ikamet eden bir ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğuna başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru, iş sözleşmesi, ödev mektubu veya şirket ortaklığını belirten bir belge ile birlikte olmalıdır. Türkiye’de bulunan işverenin bir çevrim içi başvuru yapması ve gerekli bilgi ve belgeleri, adayın konsolosluğa başvurduğu tarihten sonraki on iş günü içerisinde şahsen veya posta yolu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına göndermesi gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu ve bakanlık, yurt dışında açılan çalışma izni başvurularına ilişkin usulleri çevrim içi olarak yürütür.

Bu Konuda Bilinmesi Gerekenler!

bilinmesi-gereken-sartlar-yapilmaliÇalışma iznini kim onaylar ve onaydan sonra ne yapılmalı: Başvuruları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylanan yabancılar, çalışma izninin verildiği tarihten itibaren en fazla yüz seksen gün içinde Türkiye’ye giriş yapmalıdır. Türkiye’de başvuru yapılması halinde, Türkiye’de eğitim için verilen ikamet izni hariç olmak üzere, en az altı aylık çalışma iznine sahip yabancılar veya işverenler çalışma izni başvuruları yapabilirler. Bu gibi yabancılardan Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluklarına başvuru yapmak zorunda değildirler. Başvuru için gerekli olan belgeler, çevrim içi başvurudan sonra en fazla altı iş günü içinde şahsen veya posta yoluyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderilmelidir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, gerektiğinde ilgili bakanlıklar ve makamlar ile çalışma izni başvurularına ilişkin usulleri danışmada sonuçlandırmaktadır. Verilen çalışma izni başvurularına ilişkin usuller, gerekli tüm belgelerin tam olarak sunulması koşuluyla bakanlık tarafından en geç otuz gün içerisinde sonuçlandırılır. Bakanlık, gerekli belgelerin eksik olduğunu tespit ederse, başvuran söz konusu belgeleri sunması için bilgilendirilir. Bu gibi durumlarda, otuz günlük süre eksik belgelerin bakanlığa sunulduğu tarihten başlar.

gucunuzu-yansitinBakanlık, yurt dışında yapılan başvurularda, çalışma izni başvurusu ile ilgili olumlu ya da olumsuz kararın başvuru sahibini haberdar eden Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğuna (Dışişleri Bakanlığı vasıtasıyla) iletilmesini öngörmektedir. Bakanlık, Türkiye’de açılan başvurularda yabancıya veya işverene bilgi verir. Konsolosluklardan ikamet ve çalışma izinleri alan ve ülkeye giren yabancılar, giriş tarihini takip eden en fazla yirmi iş günü içerisinde Türkiye’deki Adres Defteri Sistemine kaydolmak zorundadırlar.

Türkiye’de istihdam edilecek yabancılara verilecek çalışma iznine ilişkin usul ve esaslar; eğitim, temizlik hizmetleri, sağlık hizmetleri, turizm, havacılık, eğlence ve diğerleri gibi ilgili sektör tarafından ve ayrıca doğrudan yabancı sermayeye göre değişiklik göstermektedir Yatırımlar, özel doğrudan yabancı yatırımlar, profesyonel hizmetler ve irtibat büroları.

Bir önceki yazımız olan Çalışma izinleri Hakkında Genel Bilgiler başlıklı makalemizde avrupada çalışma izinleri, çalışma izinleri konusu ve türkiyede çalışma izinleri hakkında bilgiler verilmektedir.Önerilen Yazı

Çalışma izni iptali Nasıl Yapılır?

Bugünkü yazımızda çalışma izni iptali nasıl yapılacağını ve bunun için size güncel bir dökümün önereceğiz. ...