Yeni Yazılar

Yabancının Çalışma izni Başvurusu Konusu

calisma-izniTürkiye uzun yıllar boyunca, ekonomik olarak sıçrama yapması beklenilen ülkelerden biriydi. Özellikle siyasi istikrarın korunması, ülke ekonomisinin büyümesi ile birlikte, Türkiye yabancıların çalışmak isteyeceği ülkelerden bir tanesi haline geldi.

Özellikle günümüzde çoğu Avrupa ülkelerinde bulunan ekonomik kriz, Orta Asya ülkelerindeki iç savaşlar, sıkıntılar nedeniyle yabancıların gözü ülkemizin üzerinde olmasına olanak sağlıyor. Kendi ülkesinde ekonomik olarak sıkıntılar yaşayan, yurt dışında çalışıp para kazanmak isteyen yabancıların Türkiye’yi tercih etme durumları arttı.

YABANCILAR SORUN YAŞAR MI?

Yabancıların Türkiye’de sorun yaşamaması için tabii ki yasal olarak yapması gereken yükümlülükler bulunuyor. Oturum izni belgesinin öncelikli olarak alınması ve akabinde çalışmaya başlamadan önce mutlaka çalışma izni başvurusunu yapması bir zorunluluktur. Kaçak durumuna düşmemek, büyük cezalara maruz kalmamak için yabancının en çok bu konulara daha titiz davranması gerekir.

Türkiye’de insani anlamda ise her hangi bir sıkıntı yaşamayacaklardır. Çünkü Türk insanı misafirperver, sıcak kanlı ve insan canlısıdır. Yabancılara sempatik bakacaklarından hiç şüpheleri olmasın. Yeterki ülkeye fayda sağlayıp, yasalara uyup, yükümlülüklerini yerine getirsinler.

yabanci-calisma-izni-basvurusu

ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yabancı Türkiye’de çalışmak istemesi durumunda, oturum izni ile birlikte, çalışma izni belgesini alması gerekir. Bunu yapabilmesi için bir çok belgeye ihtiyaç duyacaktır. Dil anlamında sıkıntılar yaşama durumunu göz önüne aldığımızda çalışma izni danışmanlığı sunan firmalardan destek alabilirler. Bu firmalar sizden tabii ki belirli bir ücret talep edecekler. En azından dil sıkıntısı yaşamadan, bu ilk aşamada yasal sorumluluklarınızı yerine getirmiş olursunuz.

Çalışma izni başvurusu yapılmadan önce, gerekli belgelerin önceden titiz bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Buna dikkat etmeniz lazım ve daha sonra başvurunuzu bu doğrultuda gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. Ohal kapsamında çalışma izni takibi daha titiz yapılmakta olduğunu unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Kemal Vural ATV'ye Konuk Oldu başlıklı makalemizde atv konuşması kemal vural, kemal vural atv ve vural danışmanlık atv hakkında bilgiler verilmektedir.Önerilen Yazı

Çalışma izni iptali Nasıl Yapılır?

Bugünkü yazımızda çalışma izni iptali nasıl yapılacağını ve bunun için size güncel bir dökümün önereceğiz. ...